Toxikologie obecně

Napsal Mahtiel Marsy... (») 29. 6. 2011 v kategorii Laboratoř, přečteno: 1776×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinemocovy-sediment.jpg

Annjŏng! Co je to toxikologie? Je to nauka o jedech a jejich účincích na na organismus. Krom toho také i o jejich léčbě.

Dva důležité termíny, užívané v toxikologii jsou intoxikace, čili otrava a pak toxiny, tedy jedy.

Jed je látka, která vyvolává v organismu poškození, poté co se do něj dostane. A to i v malých dávkách. Toto poškození pak může vést až ke smrti.

Každého jistě napadne, jak se do těla jedy mohou dostat. Je to jednoduché... Můžeme je spolknout- čili trávicím ústrojím. Můžeme je také vdechnout- čili dýchacím ústrojím a nebo do těla mohou proniknout skrz kůži... Těch cest je samozřejmě více.

Kde se toxikologie využívá? Například v soudním lékařství (= otravy za účelem vraždy a jiné a jiné trestné činy). Pak také v naší známé klinické biochemii. A nebo také v pracovním lékařství s hygienou.

Dál je myslím důležité vědět o účincích jedu. Kdy je dávka smrtelná...

  1. Toxická dávka (= nejmenší množství jedu, které je schopné vyvolat příznaky otravy)

  2. Letální dávka (= takové množství jedu, které vyvolá smrt u 50% postižených)

  3. Terapeutická dávka (= dávka užívaná u léků, dávka s léčebným účinkem a stále ještě bez toxikace)

Rychlost a intenzita účinku jedu pak závisí na cestě podání, na dávce a formě jedu, na dalších současně podaných látkách, na vnímavosti organismu (věk, pohlaví, návyk, současně probíhající choroba)
Příčiny vzniku:

  • úmyslné - mohou být namířené proti jednotlivci (= vražda v zájmu dědictví, sebevražda), nebo mohou být namířeny proti skupině obyvatel (= teroristický útok)

  • náhodné - vznikají hlavně při nedostatečné pozornosti. Nejčastěji jsou oběťmi děti a starší lidé.

Účinky jedů se pak samozřejmě liší. Může se jednat o jed, který ovlivňuje všechny metabolické pochody a nebo o jed, který působí pouze na jeden orgán. (játra, ledviny)

Dalším důležitým pojmem je pak poločas rozpadu. Ten vyjadřuje za jak dlouho množství jedu v organismu klesne na polovinu.

Jedy se v organismu buď metabolizují, nebo zůstávají v nezměněné podobě. Vylučují se pak ledvinami, plícemi nebo gastrointestinálním traktem.

Důvodem pro toxikologické vyšetření pak může být třeba akutní otrava, nebo i vyšetření toxikomana. Dál může být důvodem vyšetření expozice v průběhu pracovního procesu, či při podezření na trestní čin. Na jedy v těle jsou vyšetřovaní i sportovci při podezření na doping a nebo při hledání toxických látek v potravinách, či nápojích. Taktéž ve vodě a ovzduší. A v neposlední řadě i při kontrole hladin léků.

Při podezření na otravu neznámým jedem, je třeba laboratoři sdělit veškeré okolnosti otravy a nálezy na místě otravy (např. popsat, které obaly od léku byly u pacienta nalezeny)!

Z biologických materiálů, využíváme na toxikologické vyšetření moč, krev, žaludeční obsah, dech, vlasy a nehty, tkáně získané po smrti a samozřejmě zbytky potravy. 

Nevýhodou stanovení v moči je skutečnost, že jedovatá látka se v ní objeví až po určité době. Z krve využíváme pak hlavně sérum (Z důvodů, že obvykle je přímý vztah mezi koncentrací toxické látky v krvi a závažností otravy.).

Dnes nejčastěji využíváme imunochemické metody, což jsou reakce specifické protilátky s jedem, kdy výhodou je rychlé orientační stanovení a nevýhodou to, že se stanovuje celá skupina látek najednou. Např. se stanovuje celá skupina benzodiazepinu, ale nedá se určit, která konkrétní látka z této skupiny otravu způsobila.
Dále se využívají chromatografické postupy a dále pak atomová absorpční spektrofotometrie. Za její pomoci stanovujeme nejčastěji těžké kovy (Pb, Hg, Cd).

Můžeme stanovovat buď samostatný jed, nebo jeho metabolity.
Někdy se na otravu usuzuje pouze přímo a to podle změny koncentrace nebo aktivity látek ovlivněných toxinem. Např. Při poškození jater rtutí se snižuje aktivita enzymu cholinesterázy.

A to je konec. Jednotlivým otravám se budeme věnovat v jiném článku... :-)

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook MySpace Google Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz Jagg.cz Vybrali.sme.sk Del.icio.us

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a nula