Krvetvorba

Napsal Mahtiel Marsy... (») 2. 3. 2012 v kategorii Laboratoř, přečteno: 1769×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinekrev.jpg

Annjŏng! Jednou z maturitních otázek, které jsem měla zpracovat a přinést na hodinu abychom je s učitelkou zkontrolovali, byla otázka týkající se vzniku a vývoje krvinek a dále pak řízení a podmínek krvetvorby. A právě tu vám zde předkládám:

Krvetvorbu (cizím slovem hemopoézu) rozdělujeme na dvě části: zárodečnou (jinak také embryonální) a dále poporodní. Jako první budeme mluvit o té embryonální. Embryonální krvetvorba začíná zhruba ve 3tím týdnu těhotenství (to trvá 40 týdnů. Čistě pro pořádek: jedná se o 9 kalendářních měsíců a 10 lunárních měsíců). Toto období dělíme dále ještě na 3 další období: mezoblastové, hepatolienální a myeloické (= medulární).

Mezoblastová krvetvorba: Jedná se o krvetvorbu ve žloutkovém vaku (mimo vlastní embryo). Nejprve se vytvářejí takzvané PLURIPOTENTNÍ BUŇKY a z nich se postupně uskutečňuje tvorba ostatních krvinek.

Teď si uděláme malou vsuvku: oficiální zkratka pro pluripotentní kmenovou buňku je PPKB a je to buňka schopná dělit se v sebe sama a schopná produkovat kterýkoliv typ krevní buňky vyjma té, z níž sama vzešla. To jsou takzvané totipotentní buňky. Někde jsem četla, že každá kmenová buňka je potenciálně nádorová. Na druhou stranu kmenové buňky jsou po naši budoucnost dost žhavým želízkem v ohni… A proč? Právě proto, že se dokáže dělit v sebe sama a následně se změnit i v jiný typ buňky. Tato schopnost umožňuje tělu vytvořit nové buňky a opravit tak poškozené části těla, které se kupříkladu skládá z buněk, které se dělit neumí. A jak to souvisí s budoucností? Tak si to představte: Onemocníte kupříkladu akutní lymfoblastickou leukémií a lékař vám implantuje právě naše PPKB. A vy se uzdravíte, protože tyto buňky se změní na takzvanou určenou kmenovou buňku pro lymfocyt. Což vám zachrání život.

Ale zpět k našemu původnímu tématu: Právě v mezoblastovém období se v 6tém týdnu vytváří základ orgánu, zvaného thymus, česky brzlík. Brzlík je dále také osídlen PPKB a z těchto PPKB se vytvoří určené kmenové buňky pro lymfocyty.

Po 6tém týdnu se vytváří také základ jater. Ty jsou osídlovány taktéž PPKB. Nejprve primitivními normoblasty a postupně i mateřskými buňkami bílých krvinek a krevních destiček. Toto trvá až do 20tého týdne nitroděložního života, kdy jsou játra hlavním místem krvetvorby. Řecky se játra řeknou hepar. Nejspíš už tušíte pro to píšu. Jedná se o hepatolienální období. Hepato označuje právě období, kdy se vytváří základ jater. Co to pak znamená lien? Lien je slezina. Ve 12 týdnu se totiž vytváří základ sleziny a ta se také stává sídlem krvetvorby. Lymfocyty se v této době už naplno vytváří v thymu a toto období trvá až do porodu. Zároveň ve 20tém týdnu nitroděložního života dochází k postupné tvorbě krvinek i v kostní dřeni. Avšak nejen jeden druh. Rovnou všechny! Jinými slovy se krvetvorba v kostní dřeni označuje jako krvetvorba medulární (lat. medula = dřeň). Spolu s thymem se řadí mezi primární lymfatické orgány. Z těchto orgánů se lymfocyty dostávají do sekundárních lymfatických orgánů. A to jsou slezina a lymfatické cesty. Postupně s pokračujícím vyzráváním se zvyšuje medulární krvetvorba a zároveň zaniká krvetvorba extramedulární (mimodřeňová; krvetvorba v játrech a ve slezině). Tato extramedulární krvetvorba úplně ustává 2-3 týdny po narození.

A teď budeme pokračovat krvetvorbou po narození. Ta za fyziologických okolností probíhá jen v kostní dřeni. Část lymfocytů se i po narození vytváří v lymfatické tkáni. Až do 5tého roku života se krvinky vytváří ve všech kostech těla. Poté se v kostní dřeni začínají objevovat tukové buňky, kterých v průběhu dospívání přibývá. Výsledkem je, že po 18ctém roku se krvinky vytváří již jen v kostech krátkých a plochých (žebra, obratle, kosti rukou a nohou…) a v koncích kostí dlouhých (ramenní a stehenní kost).

Co myslíte? Může se tuková tkáň v dlouhých kostech změnit zpět na krvetvornou? Ano. A v jakém případě? Při zvýšených nárocích na krvetvorbu. Tím myslím například stav po velké krevní ztrátě.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook MySpace Google Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz Jagg.cz Vybrali.sme.sk Del.icio.us

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a čtyři