Biochemické vyšetření trávicího traktu

Napsal Mahtiel Marsy... (») 25. 5. 2011 v kategorii Laboratoř, přečteno: 1779×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinemocovy-sediment.jpg

Annjŏng! V tomto článku vám chci přiblížit, jak vyšetřujeme gastrointestinální trakt (Dále jen GIT).

GIT zajišťuje spojení organismu s vnějším prostředím a umožňuje trávení. Zajišťuje posun tráveniny peristaltickými pohyby a vstřebávání důležitých látek. Zároveň zajišťuje vylučování látek nepotřebných.

Řízení GIT je zajištěno nervově a za pomoci hormonů (většina jich vzniká přímo v GIT). Laboratorně vyšetřujeme sekrety trávicího traktu a stolice.

V laboratoři vyšetřujeme tyto šťávy:

  • Sliny

Slin vzniká za jeden den zhruba jeden litr. základem slin je pak voda a různé minerály. Dále je v nich obsaženo určité množství imunoglobulinů, fluoridu sodného (NaF) a enzymy (například amylasa štěpící škroby). Sliny produkují slinné žlázy a laboratorně je obvykle nevyšetřujeme! ne v klinické biochemii.

  • Žaludeční šťáva

Základem žaludeční šťávy je voda a minerály. Důležitou součástí je pak kyselina chlorovodíková (HCl). Mucin a gastrin. Gastrin je tkáňový hormon vznikající přímo v buňkách žaludeční sliznice a podporující právě sekreci HCl. Dále je důležitý pepsin, proteolytický enzym štěpící bílkoviny.

Když se vrátím k pepsinu. Tento enzym vzniká z pepsinogenu, což je neaktivní forma, produkovaná buňkami, žaludeční sliznice. Právě účinkem HCl je pepsinogen štěpen na pepsin.

pH žaludeční šťávy se pohybuje v rozmezí 1,0 - 1,5.

Sekrece žaludeční šťávy je pak  řízena různými vlivy. Jedním z vlivů jsou nervové, psychické podněty, dále pak místní mechanické a chemické podněty. Těmi jsou myšleny například kousky potravy, kofein, nikotin, alkohol a tkáňové hormony, jako je například již zmíněný gastrin, nebo i histamin.

Směs potravy a žaludeční šťávy je nazýván chymus. 

Žaludeční šťáva je bezbarvá a velmi hustá tekutina. Ovšem za patologických stavů, je její vzhled různý. V případě takového krvácení z vředů může nabývat barvy od intenzivně červené po hnědou, v závislosti na stáří krvácení. Dále může být i zelená, zelenožlutá, když jsou v ní přítomny žlučová barviva. Ty se tam dostávají například při nedokonalém vyprazdňování, nebo při zpětném toku tráveniny.

Pro vyšetřování žaludeční šťávy máme Pentagastrinový test. 

  • Duodenální šťáva

Je směs tvořená žaludečním obsahem, žlučí, pankreatickou šťávou a sekretem duodenálních žlázek. V duodenu dochází ke štěpení 3 základních živin: Bílkovin, tuků a škrobů.  Začíná zde i jejich resorpce.

Barva duodenální šťávy může být různá. V případě, že je její pH 8-9, což způsobují hlavně hydrogenuhličitany a jejich zvýšená koncentrace, pak je její barva žlutá, až žlutozelená. Načervenalá může být opět při krvácení. A bezbarvá je v případě, že v ní chybí žlučová barviva. K tomu dochází například u uzávěru žlučových cest, kamenem.

  • Stolice 

V klinické biochemii stolici vyšetřujeme obyčejně na okultní (= skryté) krvácení. a fyziologických podmínek se do stolice denně vyloučí asi 2,5 ml krve. Toto množství v ní není absolutně znatelné!  Za barvu vděčíme právě žlučovým barvivům. V případě, že krev ve stolici vidíme, znamená to, že se do ní vylučuje krve více jak 50 ml za den.

Barva při okultním krvácení může být opět různá. Světlá, sytě červená když člověk krvácí třeba z hemeroidů. A také může být hnědá až černá, "natrávená" a to může být ukazatelem například na krvácení z žaludečních vředů. Této natrávené, dehtovité a páchnoucí stolici říkáme meléna.

Ztráty 2,5 - 50 ml krve za den také nevidíme, ale již to ukazuje třeba na závažné onemocnění konečníku, nebo i tlustého střeva. Právě to je tzv. okultní krvácení.

 Velmi často je příčinou okultního krvácení karcinom tlustého střeva. Průkazem okultního krvácení se dá podchytit včas a jeho léčba bývá vysoce úspěšná.

Máme dva způsoby průkazu okultního krvácení. Buď nám doktor dá kartičky od nějaké firmy, kde jsou dvě okýnka, do nichž po 3 dny pacient špachtlí nanáší stolici, nebo dostane malou odběrovou sadičku, kde pacient pouze ponoří tyčinku s vruby na konci do stolice a nádobku uzavře. V obou případech, pak vzorky odevzdá lékaři, který je odešle do laboratoře.

 V laboratoři se pak se vzorky zachází podle způsobu odběru.

Jako poslední poznámku k vyšetřování trávicího traktu, bych chtěla uvést názvy tří vyšetření na střevní resorpci: A to xylózový test, laktózový test a resorpční křivku železa. 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook MySpace Google Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz Jagg.cz Vybrali.sme.sk Del.icio.us

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a jedna